Ugdymo įstaigose yra vaikų/mokinių , kurie ypatingai domisi viena kuria nors tema ar sritimi, tačiau jiems sunkiai sekasi suprasti kito žmogaus jausmus ir tinkamai bendrauti. Tokie vaikai vengia socialinio kontakto, o kai tie autistiški bruožai pasidaro labai ryškūs ir stabdo vaiko vystymąsi, kalbama apie autizmą kaip sunkų raidos sutrikimą.
Dabartiniu metu autizmas vadinamas autizmo spektro sutrikimu, nes po šia sąvoka talpinamas vaikystės autizmas ir Aspergerio sindromas. Autizmo spektro sutrikimas – tai įvairiapusis vystymosi sutrikimas, kuris pasireiškia trijose veiklos srityse: socialinėje sąveikoje, verbalinėje ir neverbalinėje komunikacijoje bei elgesyje. Autizmo spektro bruožų turintis vaikas, kitaip suvokia pasaulį, jis tarsi gyvena savo pasaulyje. Tokie vaikai dažnai sutelkia dėmesį į detales, vengia akių kontakto, linguoja, kartoja vieną ir tą patį žodį, sakinį, žaidžia su vienu ir tuo pačiu žaislu, nebendrauja su kitais vaikais, neatpažįsta žmogaus nuotaikos ir t.t. Autizmo spektro sutrikimų priežastys iki pat šių dienų nėra iki galo žinomos. Tačiau žinoma, kad autizmo spektro sutrikimui formuotis neabejotinai turi įtakos daugelis faktorių. Vienas iš svarbiausių - genų ir biologinės aplinkos įtaka gali neigiamai veikti vaiko vystymąsi ir taip iššaukti autizmo spektro sutrikimus. Autizmo spektro sutrikimai yra skirtingi, o jų sunkumo laipsnis būna nuo lengvo iki labai sunkaus. Tačiau sunkumo laipsnis keičiasi augant vaikui. Teikiant tinkamą ir kuo ankstesnę pagalbą, sutrikę gebėjimai gali pagerėti, o autistiškas elgesys sušvelnėti. Specialistai tvirtina, kad vaikams, turintiems autizmo spektro sutrikimus, būtina elgesio, valgymo terapija, darbas su logopedu, specialiuoju pedagogu, psichologu, neurologu.
Lietuvos sveikatos specialistų paskaičiavimais šalyje per metus gimsta iki 3000 autizmo spektro sutrikimą turinčių vaikų. Kitose šalyse per metus gimsta 1-2 procentai vaikų. Vadinasi, šio sutrikimo negalima vadinti retu. Autizmo spektro sutrikimas nesirenka nei rasės, nei lyties, nei ekonominės padėties, nežiūri tėvų išsilavinimo – tai sutrikimas, kuris gali paliesti kiekvieną mūsų šeimą...
Daugiau apie autizmo spektro sutrikimus Jūs galite sužinoti apsilankę interneto tinklalapiuose, paskaitę knygų ar pažiūrėję filmų:
Knygos:
Kepenienė N., Lietiniai. ISADD Lietuva, Vilnius, 2012.
Isaacson R., Žirgų berniukas. Versus Aureus, 2011.
Tender J., Jūsų vaikui diagnozuotas autizmas – ką daryti toliau? ISADD Lietuva, Vilnius, 2009.
Notbohm E., Kiekvienas autistiškas vaikas norėtų, kad jūs žinotumėte dešimt dalykų. Tyto alba 2010.
Rothenberg M., Vaikai smaragdo akimis. Vilnius, „Viltis“, 2010.
Picoult J., Namų taisyklės. Alma litera, 2011.
Filmai:
„Juodas balionas“, „Lietaus žmogus“, „Mano vardas Khanas, Benas X“ ir kt.
Informaciją parengė spec. pedagogė, logopedė Danutė Urbšienė