Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.

Ignalinos rajono švietimo pagalbos tarnyba

Seminaras „Abstrakti tapyba neįprastu būdu. (Akrilinis liejimas)“

Paskelbta 19.10.2020

Spalio 14 d. vyko seminaras „Abstrakti tapyba neįprastu būdu“, kurį vedė dailės mokytoja ekspertė Danutė Kibickienė. Jame dalyvavo rajono dailės ir pradinių klasių mokytojai. Seminaro  tikslas – sudaryti sąlygas tobulinti mokytojų dalykinius ir meninius interesus, ugdyti estetinę nuovoką, aktyvia pažintine ir kūrybine veikla plėtoti mokytojų dalykinę ir meninę kompetenciją naujose dailės technikose. 

 

Skatinta mokytojus perteikti žinias, jauniems kūrėjams, pasirenkant priimtiniausią meninės veiklos formą.

 

Dažų liejimo technika „paint pouring“ išpopuliarėjo visai neseniai, šis metodas buvo atsitiktinai atrastas dar 1930 m., kai Meksikos dailininkas David Alfaro Siqueiros savo studijoje suklupo ir išliejo dažus. Jam itin patikusį rezultatą menininkas anuomet pavadino „atsitiktiniu tapymu “. Kiek vėliau, šią techniką savo darbuose naudojo ir žymus abstrakcionistas Jackson Pollock. „Tai remiasi tankaus ir mažiau tankaus skysčių sąveika – tankesnis skystis atpalaiduoja mažiau tankų, tuomet viršutinis juda žemyn, o skysčiai susimaišo. 

 

Įvairios dažų spalvos turi skirtingus tankius dėl skirtingų junginių, naudojamų pigmentams gaminti. Įvairūs pigmentai stumia ir traukiasi vienas prieš kitą, kai kurie pakyla į viršų, o kai kurie leidžiasi žemyn. Priklausomai nuo dažo klampumo ir kiekio, jie juda ratu, kartais maišosi, bet dažniausiai kildami ir leisdamiesi šie kuria stebuklingas spalvotas celes, burbuliukus ir kitokius nenuspėjamus magiškus efektus“. Tirštesnius dažus reikia atskiesti iki reikiamos konsistencijos (maždaug iki skystos grietinės tirštumo). Kitus, skystesnius, skiesti reikia mažiau. Dažų kokybė ir spalvingumo išraiška visuomet priklauso nuo pigmento kiekio daže. Nerekomenduojama pačių pigiausių. Jų, dėl mažo pigmento kiekio, reikės daugiau, o spalvos nebus tokios gražios.

 

Liejimo technika, kurią savo darbuose naudojo žymiausi abstrakcionistai, šiandien yra prieinama kiekvienam. Sumaišei norimas spalvas, pridėjai reikiamus priedus, išpylei ant drobės ir, vartant plokštumą, dažai pasiskleidžia bei patys atlieka savo darbą. Su laiku, atsiradus daugiau patirties, galima kontroliuoti norimus efektus. Sparčiai populiarėjantis, tačiau daugeliui dar nežinomas akrilo liejimas atveria visas duris norintiems pažinti meno pasaulį.

 

Seminaras buvo labai darbingas. Džiaugtasi kūrybos procesu, išlietos puikiausios drobės, kurios liko džiūti tris paras. Per tą laiką vis vyko dažų reakcijos, keitėsi paveikslų vaizdas. Dabar jau galima džiaugtis gražiu rezultatu.

 

Dailės mokytoja ekspertė Nijolė Trinkūnienė