Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.

Ignalinos rajono švietimo pagalbos tarnyba

KALBOS LAVINIMO GALIMYBĖS NAMUOSE

Paskelbta 29.04.2020

   Kalba yra tam tikrų ženklų sistema, vartojama kam nors pavadinti, išreikšti veiksmus ir jausmus.

   Vaiko kalbos lavinimo galimybės yra labiau palankios ir pakankamai plačios tėveliams būnant su vaikais namuose, nes kalbą lavinti galime čia ir dabar betarpiškai bendraujant su vaiku. Esminis dalykas, ką turėtume prisiminti – tai kalbėtis su vaiku.

   Kalbos lavinimo sėkmė yra čia pat – tai yra betarpiškas kalbėjimas su vaiku. Kalbą lavinti galime įvairiose aplinkose: kambaryje, kieme, sode, darže… Puikiausios kalbos lavinimo galimybės atsiveria stebint gamtos reiškinius namuose pro langą ir aptariant, pavyzdžiui – koks oras lauke? Šviečia skaisti saulė, ar pūpso grėsmingi debesys, praskrido žvirbliukas, ar nutūpė linksmoji zylutė ant palangės. Dar didesnės galimybės, kai namuose yra erdvus kiemas, kur vaikai gali smagiai pasilakstyti. Kiek ten nežinomų atradimų galima stebėti ir apie juos kalbėti – štai vabaliukų ir kirmėlyčių pilni žolynai, ten pievelėje šalpusnio galvelė kyšo, o štai čia – kiaulpienė pražydo. Tada galime pastebėti, kad šalpusnio pavadinimas susideda iš dviejų žodžių – šalta pusnis, o kiaulpienė – iš žodžių kiaulė ir pienas ir t.t. Taip supažindinsime vaikus su sudurtiniais žodžiais. Panašiai galime mokyti grupės daiktų apibendrinamuosius žodžius. Vaikas turi girdėti taisyklingai tariamus žodžius ir sakinius. Paprastai vaikai kalba daug, o tėveliai tuo metu galėtų švelniai pakoreguoti sakinuko struktūrą, papildyti sakinį naujais žodžiais, pamokyti pilnai išsakyti norimą mintį.

   Knygelių skaitymas – tai vienas nuostabiausių kalbos lavinimo šaltinių. Kiek gražiausių pasakų, eilėraščių, enciklopedijų, žinynų yra daugelio vaikų namuose. Štai šituo ir pasidžiaukite mokydamiesi namuose. Svarbu su vaikais aptarti perskaitytus kūrinius. Galima juos iliustruoti, inscenizuoti, pasakojant sukurti naują pabaigą ir pan.

   Didelį džiaugsmą vaikams teikia animacija. Kiek čia emocijų, jausmų jie gali patirti. Svarbu, kad vaikas nesusitapatintų su netinkamai besielgiančiu veikėju.

   Šiuo metu LRT transliuoja pamokėles mažiesiems. Nepamirškite informatyviosios “Gustavo enciklopedijos” ir kitų pažintinių laidų.

  Tegul kalbos mokymasis kartu namuose būna lyg smagus žaidimas.

 

                                                                                                Parengė logopedė metodininkė S. Kalvelė